İple Yüz Germe

İple Yüz Germe Nedir?

İple yüz germe; iple ameliyatsız yüz germe, v lift yüz asma, örümcek ağı estetiği gibi birçok farklı isimle de anılan, düz veya kılçıklı yapıda ameliyat ipliklerinin kullanıldığı, ameliyatsız estetik uygulamalardan biridir. Bu işlemde sarkma ve kırışıklıkların olduğu deri bölgeleri ihtiyaca göre belirlenen iplerle tedavi edilir. İple yüz germe ; lokal anestezik kremlerin kullanımıyla oldukça rahat uygulanabilen, uzman eller tarafından yapıldığında oldukça güvenilir bir uygulamadır.

İple Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Öncelikle derideki problemlerin tespit edilerek hangi noktaların tedaviye ihtiyaç duyduğunun belirlenmesi ve uygulamada ne kadar ve ne özellikte ipler kullanılacağına karar verilmesi gerekir. Lokal anestezik kremle uyuşturulmuş olan cilt yüzeyi antiseptik bir solüsyonla temizlenerek iğneler ve künt uçlu olan kanüller deri altına itilir ve itinayla tekrar dışarı çekilir. Bu esnada iğne ya da kaanül içindeki ipler deri altına yerleştirilmiş olur. İpler özelliklerine göre değişen sürelerde haftalar- aylar içinde erirken yeni kollajen oluşumunu tetiklerler.

İple Yüz Germede Kullanılan İplik Çeşitleri

PDO (polidioksanon) İPLER:

Özellikle Kore de başlayıp gelişen PDO iplerle yüz germe işlemi tüm dünyada oldukça popüler bir uygulamadır. PDO ipler yıllardır ameliyatlarda zaten kullanılmakta olan iplik çeşitleri olup, özelliklerinden dolayı vücutta herhangi bir reaksiyona sebep olmayan, eriyebilir iplerdir. Kalıcıkları uzun olmamasına rağmen ürettikleri kollajen sayesinde cilt altındaki etkinlikleri 1- 1.5 yıl sürmektedir.

PDO ipler bağ dokusunu yenilemek, kırışıklıkları doldurmak ve lifting dediğimiz germe etkisi sağlamak amacıyla birbirinden farklı özelliklerde üretilmişlerdir. İpler farklı boyut ve kalınlıkta keskin iğne yada künt uçlu kanüller içine yerleştirilmişlerdir.

Her ip erirken yerinde kollajen demetleri oluşturur. Bu sayede bağ dokusu güçlenir, yeni damar oluşumu (anjıogenezis) sayesinde cilt beslenmesi artar, büyüme faktörleri ve fibroblast aktivitesi ile cilt yenilenmesi başlar.

İple yüz germe uygulaması dolgu botulınum toksin ,mezoterapi , gibi birçok kozmetik uygulamayla kombine edilebilir ve çok daha güzel sonuçlar alınabilir.

PDO Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Yüz bölgesinde; alın kırışıklıklarının, göz çevresi kırışıklıklarının, gülme çizgilerinin (nazolabial çizgiler), dudak üstü çizgilerinin azaltılması, kaş kaldırma, yüz ovalinin toparlanması, göz altı torbalarının ve morluklarının azaltılması ve burun kaldırma amaçlı uygulanabilir.

Boyun bölgesinde; boyun çizgilerinin azaltılması, cilt elastikiyetinin arttırılması, gıdının toparlanması amaçlı uygulanabilir.

Vücutta; göğüs toparlama, iç kol ve iç bacaklarda oluşan sarkmaları toparlama, karın bölgesi toparlama amaçlı uygulanabilir.

Fransız Askı

Fransız askı yüz askılamada kullanılan polyester ve medikal slikondan oluşan, kaldırma gücü yüksek bir iptir. İçeriği yıllardır implant cerrahisinde kullanılmakta olan malzemelerden oluşmaktadır. Fransız askı 30 cm uzunluktaki iplerin üzerindeki tutucu pikotlar ve uçlarda özel kıvrılabilen iğnelerden oluşmuştur. Kalıcılığı 3-6 yıl arasındadır.

Yüz bölgesinde; kaş kaldırma, yüz asma, yüz ovalini toparlama, nazolabial olukların azaltılması, çene bölgesinin ve gıdının toparlanması amacıyla,
Vücutta; göğüs ve kalça toparlaması amacıyla kullanılır.

Fransız Askı Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Lokal anestezi yeterlidir. Morluk, ödem ve enfeksiyon riski çok azdır. Sosyal hayattan kısıtlamaz. Sonuçlar doğaldır. Diğer kozmetik işlemlerle rahatlıkla kombine edilebilir. 2. Ayda sonuçlar oturmaya başlar ve yıllar içinde cilt kalitesindeki artış devam eder.

Kullanıldığı Bölgeler

Yüz bölgesinde; kaş kaldırma, orta yüz asma, yüz ovalini toparlama, nazolabial olukların azaltılması ve gıdı bölgesini toparlama amaçlı kullanılmaktadır.

İple Yüz Germe İşleminin Avantajları Nelerdir?

 • Uygulamanın yan etki riski yoktur
 • Kişiyi günlük hayattan kısıtlamaz
 • Lokal anestezi ile yapılır
 • 30- 40 dakika süren bir işlemdir
 • Ağrı, acı hissi yok denecek kadar azdır
 • Oluşabilecek morluklar ve ödem 1 hafta içinde düzelir
 • Aralıklı olarak yapılabilir ve bu sayede kalıcılık daha da artar.

İple Yüz Germe İşlemi Kimlere Uygulanamaz

 • Uygulanacak bölgede aktif enfeksiyonu olanlara (örneğin uçuk)
 • Kanser hastalarına
 • Hamilelere
 • Kan pıhtılaşma bozukluğu olanlara, kan sulandırıcı ilaç kullananlara (eğer varsa uygulamadan 3 gün evvel ilaç kullanımı kesilmelidir)
 • Keloid gibi yara iyileşme problemi olanlara
 • Cilt altı yağ dokusu ince olanlara uygulama yapmak doğru değildir.

İple yüz germe uygulamaları sonrasında dikkat edilmesi gereken genel önlemler nelerdir?

 • Uygulama sonrası yapılan işleme göre 24- 48 saat süresince cilde su değmemelidir.
 • Uygun antibiyotik kullanımı önerilir (doktorunuz önerecektir).
 • 1 hafta süre ile yüz üstü yatılmamalıdır.
 • 1 hafta süre ile aşırı mimikten kaçınılmalıdır.
 • 1 hafta süre ile yoğun egzersiz yapılmamalı, hamam, sauna gibi sıcak uygulamalardan kaçınılmalıdır.
 • 1 hafta süreyle diş operasyonlarından ve diğer kozmetik uygulamalardan kaçınılmalıdır.
 • Yüz gerilmesine bağlı gamzelenmeler 1- 2 hafta içerisinde düzelmektedir.
  Call Now Button
  Bize Ulaşın
  Bize Ulaşın