İple Yüz Germe

İple Yüz Germe Uygulaması

İple Yüz Germe(Örümcek Ağı Yüz Germe) Nedir?

İple yüz germe; iple ameliyatsız yüz germe, face lifting, vektör lift yüz asma ve germe, örümcek ağı estetiği gibi birçok farklı isimle de anılan, düz veya kılçıklı yapıda ameliyat ipliklerinin kullanıldığı, ameliyatsız estetik uygulamalardan biridir. Bu işlemde sarkma ve kırışıklıkların olduğu deri bölgeleri ihtiyaca göre belirlenen iplerle tedavi edilir. İple yüz germe; lokal anestezik kremlerin kullanımıyla oldukça rahat uygulanabilen, uzman eller tarafından yapıldığında oldukça güvenilir bir uygulamadır.

İple Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Öncelikle derideki problemlerin tespit edilerek hangi noktaların tedaviye ihtiyaç duyulduğunun belirlenmesi ve uygulamada ne kadar ve ne özellikte ipler kullanılacağına karar verilmesi gerekir. Lokal anestezik kremle uyuşturulmuş olan cilt yüzeyi antiseptik bir solüsyonla temizlenerek iğneler ve künt uçlu olan kanüller deri altına itilir ve itinayla tekrar dışarı çekilir. Bu esnada iğne ya da kanül içindeki ipler deri altına yerleştirilmiş olur. İpler özelliklerine göre değişen sürelerde haftalar- aylar içinde erirken yeni kollajen oluşumunu tetiklerler.

İple Yüz Germede Hangi İpler Kullanılır?

Özellikle Kore de başlayıp gelişen PDO iplerle yüz germe işlemi tüm dünyada oldukça popüler bir uygulamadır. PDO ipler yıllardır ameliyatlarda zaten kullanılmakta olan iplik çeşitleri olup, özelliklerinden dolayı vücutta herhangi bir reaksiyona sebep olmayan, eriyebilir iplerdir. Kalıcılıkları uzun olmamasına rağmen ürettikleri kollajen sayesinde cilt altındaki etkinlikleri 1- 1.5 yıl sürmektedir.

PDO ipler bağ dokusunu yenilemek, kırışıklıkları gidermek ve lifting dediğimiz germe etkisi sağlamak amacıyla birbirinden farklı özelliklerde üretilmişlerdir. İpler farklı boyut ve kalınlıkta keskin iğne yada künt uçlu kanüller içine yerleştirilmişlerdir.

Her ip erirken yerinde kollajen demetleri oluşturur. Bu sayede bağ dokusu güçlenir, yeni damar oluşumu (anjıogenezis) sayesinde cilt beslenmesi artar, büyüme faktörleri ve fibroblast aktivitesi ile cilt yenilenmesi başlar.

Fransız Askı Nedir?

Fransız askı yüz askılamada kullanılan polyester ve medikal silikondan oluşan, kaldırma gücü yüksek bir iptir. İçeriği yıllardır implant cerrahisinde kullanılmakta olan malzemelerden oluşmaktadır. Fransız askı  30 cm  uzunluktaki  iplerin üzerindeki tutucu pikotlar (dokuya tutunan çıkıntılar)  ve uçlarda özel kıvrılabilen iğnelerden oluşmuştur. Kalıcılığı 2- 4 yıl arasındadır.

Kullanıldığı Bölgeler

Yüz bölgesinde; Kaş kaldırma, yüz asma, yüz ovalini toparlama, nazolabial olukların azaltılması, çene bölgesinin ve gıdının toparlanması amacıyla,
Vücutta; Göğüs toparlama, iç kol ve iç bacaklarda oluşan sarkmaları toparlama, karın bölgesi toparlama amaçlı uygulanabilir.

Boyun bölgesinde; Boyun çizgilerinin azaltılması, cilt elastikiyetinin arttırılması, gıdının toparlanması amaçlı uygulanabilir.

Fransız Askı Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Lokal anestezi yeterlidir. Morluk, ödem ve enfeksiyon riski çok azdır. Sosyal hayattan kısıtlamaz. Sonuçlar doğaldır. Diğer kozmetik işlemlerle rahatlıkla kombine edilebilir. 2. Ayda sonuçlar oturmaya başlar ve yıllar içinde cilt kalitesindeki artış devam eder.

İple Yüz Germe Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Yüz bölgesinde;

Alın ve göz çevresi kırışıklıklarında, gülme çizgilerinin (nazolabial çizgiler) azaltılmasında, dudak üstü çizgilerinin azaltılmasında, kaş kaldırmada, göz kenarını kaldırmada (badem göz estetiği, cat eyes), yüz ovalinin toparlanmasında, yanaktaki sarkmaların giderilmesinde (Hifu; Fokuslu ultrasonla kombine daha iyi sonuçlar),göz altı torbalarının ve morluklarının azaltılmasında,

Boyun bölgesinde;

Boyun çizgilerinin azaltılması, cilt elastikiyetinin arttırılması ,gıdının toparlanması amaçlı uygulanabilir.

Vücutta;

Göğüs toparlama, ameliyatsız göğüs dikleştirme, iç kol ve iç bacaklarda oluşan sarkmaları toparlama, karın bölgesi toparlama amaçlı uygulanabilir.

İple Badem Göz Estetiği Nedir?

Göz ve göz çevresi yaşlılık bulgularının yüzde ilk ortaya çıktığı bölgelerden biridir. Son yıllarda göz şeklinin, güzellik ve estetik algısında önemli bir rolü olduğu anlaşılarak, ameliyatsız estetik uygulamalar arasında iple badem göz estetiği trend olmuştur. Fox eyes ve kedi gözü estetiği olarak ta anılır.

İple Badem Göz Estetiği İle Hedeflenen Nedir?

Gözleri hafif yukarı ve dışa çekerek, daha iri ve şekilli, bir miktar da çekik göz yapısı oluşturuyoruz. Bu değişim sayesinde; daha genç ve çekici bir görünüm ile, bakışlardaki ifade derinleşiyor. Aynı anda kaşlarda da bir miktar kalkma olduğundan, elde edilen sonuç ta bütünsel oluyor.

İple Badem Göz Estetiği Nasıl Yapılır?

Uygulama bölgesine lokal anestezi etkili krem sürülerek 30 dakika sonra cilt altına yerleştireceğimiz özel yapıda ve kalıcı ipleri, yaklaşık 45 derece açı ile yukarı doğru kaldırarak yerleştiriyoruz. İşlem süresi 30 dakika kadardır. İşlemden hemen sonra günlük hayata dönülebilir. İşlem sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır. İstenilen görüntü 2-3 günde oluşmaktadır.

İple Badem Göz Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlem bölgesine 2 hafta masaj yapılmamalı, Ağır egzersizden 2 hafta kaçınılmalıdır. Hamam sauna gibi sıcak ortamlardan 10 gün uzak durulmalıdır.3 gün makyaj yapılmaması önerilir.

İple Badem Göz Estetiği İle Birlikte Başka Uygulamalar Yapılabilir mi?

Tüm İple yüz germe uygulamaları; dolgu, botulinum toksin, mezoterapi gibi birçok kozmetik uygulamayla kombine edilebilir ve çok daha güzel sonuçlar alınabilir.

İple Yüz Germenin Etki Süresi Ne Kadardır?

Fransız askıda kullanılan, kaldırma gücü yüksek iplerin etki süresi 3-6 yıl, PDO iplerinki ise 1- 1,5 yıl kadardır.

İple Yüz Germe İşleminin Avantajları Nelerdir?

 • Uygulamanın yan etki riski yoktur.
 • Kişiyi günlük hayattan kısıtlamaz.
 • Lokal anestezi ile yapılır.
 • 30- 40 dakika süren bir işlemdir.
 • Ağrı, acı hissi yok denecek kadar azdır.
 • Oluşabilecek morluklar ve ödem 1 hafta içinde düzelir.
 • Aralıklı olarak yapılabilir ve bu sayede kalıcılık daha da artar.

İple Yüz Germe İşlemi Kimlere Uygulanamaz?

 • Uygulanacak bölgede aktif enfeksiyonu olanlara (örneğin uçuk),
 • Kanser hastalarına,
 • Hamilelere,
 • Kan pıhtılaşma bozukluğu olanlara, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, (eğer varsa uygulamadan 3 gün evvel ilaç kullanımı kesilmelidir)
 • Keloid gibi yara iyileşme problemi olanlara,
 • Cilt altı yağ dokusu ince olanlara uygulama yapmak doğru değildir.

İple Yüz Germe Uygulamaları Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Uygulama sonrası yapılan işleme göre 24- 48 saat süresince cilde su değmemelidir.
 • Uygun antibiyotik kullanımı önerilir (doktorunuz önerecektir).
 • 1 hafta süre ile yüz üstü yatılmamalıdır.
 • 1 hafta süre ile aşırı mimikten kaçınılmalıdır.
 • 1 hafta süre ile yoğun egzersiz yapılmamalı, hamam, sauna gibi sıcak uygulamalardan kaçınılmalıdır.
 • 1 hafta süreyle diş operasyonlarından ve diğer kozmetik uygulamalardan kaçınılmalıdır.
 • Yüz gerilmesine bağlı gamzelenme 1- 2 hafta içerisinde düzelmektedir.
  Call Now Button