Dolgu Uygulamaları

Yüz ve Dudak Dolgusu

Medikal estetik alanında en çok başvurulan yöntemlerden birisi de hyalüronik asit ile yapılan dolgu uygulamalarıdır.
Yer çekimi, güneş hasarı ve yaşla birlikte ortaya çıkan derin çizgileri düzeltmek, kırışıklıkları azaltmak ve yüzü yeniden şekillendirmek için uygulanan bir kozmetik işlemdir. Geçici hyalüronik asit bazlı maddeler enjekte edilir. Uygulaması son derece kolay, lokal anestezik kremler ile kısa sürede yapılabilmektedir.

İşlemde Kullanılan Dolgu Maddeleri Nelerdir?

Hyaluronik asit vücudumuzda doğal olarak bulunmakta, yaşla beraber miktarı azalarak ciltte çizgiler, çökmeler oluşmaktadır. Hyaluronik asit, en çok kullanılan dolgu maddesidir.  alerji riski oldukça azdır ve hyaluronidaz denen bir madde ile anında eritilebilir. Kullanımı kolay ve geri döndürebilmesi açısından hem hastayı hem de doktoru koruyan bir dolgu maddesidir.

Dudak Dolgusu

Yaş ilerledikçe; dudaklarda incelme, asimetri, dudak her iki kenarında yerçekiminin de etkisiyle sarkma görülebilir. Bunun yanında doğuştan dudaklarınız ince bir yapıda olabilir.

Dudakları dolgunlaştırmak, kalınlaştırmak ve şekil vermek için; dolgu maddesi olarak, vücudumuzda doğal olarak bulunan, hyaluronik asit kullanılır. Bu sebepten alerjik reaksiyon ve yan etki nadiren görülür.

Uygulama kişiye özeldir ve herkese aynı şekilde yada aynı miktarda dolgu uygulanmaz. Kliniğimizde asimetri ve abartılı görünüm oluşmadan doğal dudak oluşturmak genel prensibimiz.

İşlem öncesi lokal anestezik krem uygulanır. Sonrasında dolgu maddesi dudağa enjekte edilir. İşlem süresi yaklaşık 15-20 dakikadır.

İşlem sonrasında hafif ödem, şişlik gelişebilir. Bu, birkaç gün içinde azalır ve geçer. İşlemden 2 saat sonra normal hayata devam edilebilir. 3-4 gün süreyle dudak travmalarından kaçınmak, aşırı sıcak veya soğuk temasına dikkat etmek gerekir

Dudak dolgusu işleminin kalıcılığı;9-12 ay kadardır. İlk uygulamadan 6 ay sonra yapılan tekrar dolgusu kalıcılığı artırır.

Dolgu Uygulamaları Nerelerde Kullanılır?

 • Nazolabial çizgileri azaltmada (burundan dudak yan taraflarına uzanan çizgiler),
 • Dudak kenarından aşağıya inen çizgileri (marionette çizgileri, marionette dolgusu) giderme,
 • Dudak üstündeki mimik çizgilerde (peri oral çizgiler),
 • Derin sivilce ve yara izlerine bağlı deri yüzeyindeki çukurların doldurulmasında,
 • Dudak dolgunlaştırma, asimetrilerin giderilmesinde,
 • Yüz asimetrilerinin düzeltilmesinde,
 • Orta yüz germede,
 • Yüz sarkması, yanak sarkmaları ve çökmesinde (bulldog yanak sarkması),
 • Gıdı toparlamada,
 • Kaşlara şekil vermede,
 • Alın çizgileri ve kırışıklıklarında(botulinum toksin ile sonuç alınamayan hastalarda),
 • Göz altı morlukları ve çökmelerinde (gözaltı ışık dolgu gibi),
 • El gençleştirmede,
 • Çene şekillendirmede (çene büyütme, çenenin geride olması ve çene gamzesi silmede),
 • Elmacık kemiği şekillendirmede,
 • Çene ucundan kulaklara uzanan çizginin belirginleştirilmesinde (Jawline dolgu),
 • Şakak bölgesindeki çökmeler gibi birçok problemde Başarıyla ve Güvenle Kullanılır.

Göz Altı Işık Dolgu

Özel olarak alt göz kapağı için üretilmiş hyaluronik asit dolgudur. İçeriğinde ayrıca; protein, vitamin, antioksidanlar, çinko ve bakır bulundurur. Yaşlanmayla beraber gözaltında çökmeler, morarma ve torbalanmalar ile yanak ve gözaltı arasındaki olukta çökmeler görülebilir. Bazı genç hastalarda dahi göz altlarında çökme, torbalanma ve morluklar yaşlı bir görünüme sebebiyet vermektedir.

Göz Altı Işık Dolgusu Ne Amaçla Kullanılır?

Göz altı ışık dolgusuyla, göz altlarındaki çökmeler, yanak ve göz altı arasındaki oluktaki çöküklükler, alt göz kapağındaki torbalanmalar tedavi edilebilirken göz altı morluklarında da bir azalma sağlanır.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Dolgu materyali, kemiğin hemen üzerindeki cilt altı dokusuna enjekte edilir. Uygulama öncesi cilde sürülen lokal anestesik krem nedeniyle ağrı oluşturmaz. Gözaltı ışık dolgusu, iğne yerine, kanül ile verilmektedir. Kanülün ucu künt olduğu için morarma, şişme olmamaktadır.

İşlem Sonrasında Sorun Yaşar mıyım?

Uygulama bölgesinde hafif şişlikler olabilir. Bu şişlik, birkaç gün içinde hızla iner. Ertesi gün normal hayata dönülebilir. Gözaltı ışık dolgusu uygulaması sonrası, sorunsuz ve oldukça konforlu bir dönem olarak geçer.

İşlem Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Gözaltı ışık dolgusu işleminden sonra ilk hafta aşırı sıcak banyo, sauna ve hamam önerilmez. Uygulamadan sonra ilk birkaç gün işlem bölgesi ovalanmamalı, aşırı yüz hareketlerinden kaçınılmalıdır. Bir hafta aşırı hareketli sporlar yapılmamalıdır.

Gözaltı Işık Dolgunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Uygulamadan hemen sonra göz altındaki fark gözle görülebilir. Gözaltı ışık dolgusunun etki süresi kişiden kişiye değişebilir fakat etkisi ortalama 1-1.5 yıl sürer. Etkisinin azaldığı görülürse rahatlıkla tekrarlanabilir.

Gözaltı Işık Dolgunun Zararı Var mıdır?

Çok nadir olmakla beraber hyaluronik asite karşı allerjik reaksiyon görülmektedir.

Jawline Dolgu Uygulaması

Alt çene hattı ”jawline” olarak adlandırılır. Çene ucundan, kulak alt kısma uzanan kemik hattıdır. Yüzümüzün alt ana hattını şekillendirir. Bu hattı belirginleştiren ve yüzü daha çekici hale getiren uygulamaların başında jawline dolgu uygulaması gelmektedir.

Jawline Dolgu Uygulaması Neden Yapılır?

Çene bölgesinde; sarkma, büyük ya da küçük hacimli çene yapısı, çene hattının belirsizleşmesi ve asimetrisi gibi durumların yanı sıra, estetik olarak belirgin ve keskin sınırlı bir çene hattına sahip olmak isteyenlerin güvenle yaptırabileceği ameliyatsız bir uygulamadır. Çene ucuna ve hattına yapılan hyalüronik asit dolgu sayesinde yüz daha estetik ve çekici hale gelir. Ayrıca gıdı toparlamasına da katkı sağlar.

Jawline Dolgu Nasıl Yapılır? Ağrılı mıdır?

Uygulamada hyarülonik asit dolgu kullanılır. Bu dolgunun riski oldukça düşüktür. İşlemden yarım saat önce uygulama bölgesine anestezik etkili krem sürülür. Böylece ağrı yok denecek kadar az olur. İhtiyaç olan bölgelere Enjeksiyon işlemi yapılır.

Jawline Dolgunun Kalıcılığı Ne Kadardır?

1-2 yıl kadar kalıcıdır. Tekrarlanan dolgu uygulamalarının sonrasında etkinlik ve kalıcılık artmaktadır.

Jawline Dolgu Erkeklere de Yapılır mı?

Daha keskin ve belirgin bir çene hattı, erkeksi yüz görünümünü artırdığından, erkekler arasında da popüler bir uygulamadır.

Jawline Dolgu Sonrasında İş ve Sosyal Hayata Ne Zaman Dönülebilir?

Uygulamadan hemen sonra günlük hayata dönülebilir. İşlem bölgesinde şişlik, hassasiyet ve enjeksiyon yerlerinde hafif morluk olabilir. En geç bir hafta içinde bu bulgular kaybolur. Dolgunun tam oturması 2 hafta kadar sürebilir.

Dolgu Uygulamasında Herhangi Bir Yan Etkiyle Karşılaşabilir miyiz?

Çok nadir de olsa dolgu maddesine karşı alerji gelişebilir. Geçici zedelenme, şişme, kızarma oluşma ihtimali vardır. Deneyimli ve uzman hekimle yapılan dolgu uygulamalarında yan etki kontrolü mümkündür.

Dolgu Uygulaması İşlemi Ne Kadar Sürer?

Uygulama 15-30 dakika arası sürebilir. Uygulamadan hemen sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Uygulama bölgesinde ağrı oluşmaz, hafif şişlik ve kızarıklık oluşabilir. Bir-iki günde geçecektir.

Dolgu İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Dolgu işleminden sonra ilk hafta aşırı sıcak banyo, sauna hamam önerilmez . Uygulamadan sonra ilk birkaç gün işlem bölgesi ovalanmamalı, bir hafta aşırı hareketli sporlar yapılmamalıdır

Etkinliği Ne Kadar Sürer?

Geçici dolgu uygulamalarının kalıcılığı uygulanan dolgu maddesinin özelliğine göre 1 ile 2 yıl arasında değişmektedir.

Gıdı Estetiğinde ve Yanak Sarkmalarında Uygulama Seçenekleri

Tüm Uygulamalar kişiye özeldir. Sarkmanın derecesi ve kişinin yüz yapısına göre hastalara çeşitli seçenekler sunulmaktadır. Tek bir uygulamadansa, birkaç uygulamanın birlikte yapılması başarı şansını artırmaktadır.

Fokuslu (odaklanmış) ultrasonla her mevsim ağrısız, iğnesiz tek seansta gıdı ve yanak toparlanmakta, tüm yüz germe yapılabilmektedir.

İleri derecede sarkmalarda, daha hızlı ve etkili sonuç için; gıdı toparlamada, çene ve çene hattı dolgusu (jawline dolgu), yanak sarkmasında ise (bulldog yanak sarkması) orta yüz germede başarıyla kullandığımız elmacık dolgusu tercih edilir.

İple yüz askılama yönteminde ise, orta yüz germede, bilhassa yanak sarkmalarında, dolgu ile kombine edildiğinde çarpıcı sonuçlar görmekteyiz.

Tüm bu uygulamalar kombine edilebilmektedir.

 

  Call Now Button