Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı toplumda sık görülen, alevlenmelerle birlikte uzun süre devam eden bir hastalıktır. Genellikle keskin sınırlı, üzerinde hastalığa ismini veren sedef (gümüş) renginde kepeklenmeler (pullanmalar) bulunan kızarıklıklar ile ayırt edilir.

Sedef Hastalığı Yaygın Bir Hastalık mıdır? Hangi Yaşlarda Görülür?

Sedef hastalığı tüm dünyada yaygındır; genetik ve çevresel faktörler sıklığını etkiler. Hastalığa yatkınlık ebeveynlerden çocuğa aktarılabilir, ancak çocukta hastalık görülmeyebilir. Her 100 kişiden bir veya iki kişide ortaya çıkar. Erkek ve kadınlarda eşit sıklıktadır. Genellikle 15-30 yaşlarında başlar.

Hastalığın Nedenleri ve Ataklara Yol Açan Faktörler Nelerdir?

Neden kesin olarak bilinmemektedir; bağışıklık sistemi, genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Çevresel faktörler, streptokoklara bağlı boğaz enfeksiyonları, bazı ilaçlar, aşırı alkol alımı, sigara, kaşıma, keselenme, güneş yanığı vb. ve ruhsal stres hastalığı başlatabilir veya alevlendirebilir.

Sedef Hastalığının Seyri Nasıldır?

Alevlenmeler ve iyilik dönemleri ile genellikle uzun sürelidir. Hastalığın belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye, hatta aynı kişide zaman içinde değişebilir.

Gebelik Hastalığın Seyrini Etkiler mi?

Sedef hastası gebe kalabilir. Gebeliğin etkisi değişkendir; hastalık genellikle gebelikte düzelir, doğum sonrasında ataklarla eski seyrine döner. Az sayıdaki hastada gebelikte püstüler psoriazis gelişebilir. Gebelik ve emzirme döneminde kullanılabilecek ilaçlar hekime sorulmalıdır.

Sedef Hastalığı ve Diğer Hastalıklar

Özellikle şiddetli sedef hastalığı olanlarda kalp damar hastalıklarına yatkınlığa yol açan, kan yağlarında artış, tansiyon yüksekliği ve şeker hastalığı sık görülmektedir. Yine obezite (aşırı kilo) ve iltihaplı barsak hastalığına da sık rastlanılmaktadır.

Sedef Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur?

Tanı klinik bulgularla konabilir. Nadiren deri biyopsisi gerekebilir.

Sedef Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın kesin tedavisi bulunmamaktadır. Ancak, uygun tedavi ile kontrol altına alınabilir ve uzun süreli iyilik sağlanabilir. Tedavide hekim, hasta ve hasta yakınları işbirliği içinde olmalıdır. Hastalığı alevlendirebilecek ilaçlar ve davranışlardan (kaşıma, banyoda liflenme, kese, vb.) kaçınılmalıdır. Sınırlı tutulumu olan sedef hastalığında öncelikle yerel tedaviler seçilmektedir.

Tedavi seçimi ve süresinde pek çok faktör etkilidir (hastalığın yaygınlığı, yerleşim yeri, tırnak ve eklem tutulumu, vb.). Dermatologların hastalık hakkında bilgi ve deneyimleri kadar hastaların önerilen tedaviye uyumu da tedavi başarısında önemlidir.

    Call Now Button