Lazerle Dövme Silme

Başlangıçta büyük bir istekle yaptırılan dövmelerin zamanla alerjik reaksiyonlar, ciltte  yara izi gibi sağlık problemlerine yol açabilmesi, iş başvuruları, boşanmalar, artık beğenmeme, dövmeyi yaptırma nedeninin artık geçerliliğini yitirmesi  ya da yeni bir dövme yaptırılmak istenmesi gibi çok farklı sebeplerden dolayı silinmesi gerekebilir.

Farklı renklerde, farklı derinliklerde yapılabilen dövmelerin silinmesinde en önemli faktörler; renk ve derinliktir. Koyu renkler iyi biçimde tedavi edilebilmektedir. Muayenede dövmenin yapısı, kullanılmış boya türü ve özelliği, yapılış vakti, yapılma tekniği değerlendirilir.

Lazerle Dövme Silme İşlemi nasıl Gerçekleşir?

Dövme silme işlemi lazer ışınları ile yapılmaktadır. Dövme silmede kullanılan lazer ışınları derinin epidermis tabakasını geçerek dermis ve deri altı dokudaki dövme rengini veren renk partikülleri tarafından emilir ve bu maddelerin parçalanarak bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılmasını sağlar.

Q-Switched Nd: YAG lazerler farklı renk ve dalga boylarındaki lazer ışınları sayesinde dövme silme işleminde en geniş renk spektrumunda etkili olan  lazer teknolojisidir.

Bu özel tasarım lazerler, kısa atımlı yoğunlaştırılmış ve belli bir noktaya, çevreye dağılmadan konsantre olabilen ışık enerjisi üretirler ve bu ışınlar derinin üst tabakalarına zarar vermeden alt katmanlara ulaşır. Lazer enerjisi dövme pigmentlerinin küçük parçacıklara bölünmesi ve immün sistem tarafından temizlenebilmesini sağlar.

Her dövmenin kendine özgü olduğu ve silme işlevinin de ona özgü olacağı unutulmamalıdır.

 Q-Switched Nd:Yag Lazer Nasıl Çalışır?

Q Anahtarlı lazerlerin özelliği belli dalga boyutunda lazer ışığını saniyenin milyonda biri kadar  kısa sürede üretip ve deriye aktarmalarıdır. Deriye anlık ulaşan lazer ışını, boya partiküllerine aktarılır ve parçalama etkisiyle ufalanmalarına sebep olur. Vücuttaki makrofajlar ise bu boya kırıntılarını ilgili bölgeden uzaklaştırıp, lenfatik dolaşıma atar. Her seansta dövme rengi belirgin düzeyde açılır.

Lazerle Dövme Sildirme İşleminin Başarısı;

Dövmenin ve cildin rengine ,

Kullanılan boyaların türüne,

Dövmenin uygulama derinliğine, yoğunluğuna ve uygulama şekline,

Kullanılan lazer sistemine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Koyu renkli dövmeler her türlü ışığı absorbe edebilmesi nedeniyle daha kolay silinebilirken, açık renkli dövmelerin deri yüzeyinden silinmesi daha zor olabilmektedir. Yine aynı derinlik ve düzeyde yapılmış profesyonel dövmelerde başarı yüksek iken, farklı derinlik ve renklerde yapılmış amatör dövmelerin temizlenmesi zor olabilmektedir.

Lazerle Dövme Sildirme İşlemi Kaç seanstır?

Lazerle dövme silme işlemi 6- 8 hafta aralıklarla uygulanır. Seans sayısı genellikle dövmenin özelliğine göre 3- 10 seans arasında değişmektedir.

Dövme Sildirme Uygulaması Ağrılı mıdır?

Lazerle dövme silme işlemi  bir miktar ağrılıdır. Yine de genel anestezi gerektirmeyen , uygulanacak bölgeye anestezik özellikteki krem ya da lokal anestezi uygulanmasıyla rahatlıkla yapılabilen bir tedavidir.

Lazerle Dövme Sildirme Öncesinde Dikkat Edilecek Hususlar;

Güneş banyosu, solaryum, sauna, hamam gibi aşırı sıcak maruziyeti, diğer tüm lazer uygulamalarında olduğu gibi ışığa duyarlılık nedeni olan ilaç kullanımı, hastalık varlığı gibi durumlarda doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Herkese ve Her Bölgeye Uygulanabilir mi ?

Lazer yöntemi ile dövme sildirme işlemi güvenli bir uygulama olmakla birlikte bazı durumlarda uygulanması önerilmemektedir. Bu durumlar;

  • 18 yaş altı kişiler
  • Hamileler
  • Kronik Karaciğer Hastalıklarında
  • Kronik cilt hastalıklarında
  • Uygulama bölgesinde enfeksiyon olması durumunda
  • Benler üzerine
  • Burun ve kulak içine
  • Göz ve kirpik çevresine uygulanmamalıdır.

Bu durumlar dışında uygulama herkes için uygundur. Dileyen herkes bu tedaviden faydalanabilir.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Sonrası Uyarılar;

Uygulama sonrası bölge 24 saat boyunca kapalı kalmalı ve suyla temas ettirilmemelidir. Düzenli olarak nemlendirici bakım kremleri uygulanmalı, kabuklar koparılmamalıdır. Uygulama alanı 2- 3 hafta boyunca  güneş ışınlarından korunmalı ve aşırı sıcak ortamlarda bulunulmamalıdır. Yara iyileşmesi tamamlanana kadar ağda, epilasyon, peeling gibi cildi tahriş edici uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Lazerle Dövme Silme İşleminin Yan Etkileri;

Doğru uygulama sonrası işleme bağlı yan etkiler oldukça azdır, kişiler sosyal hayatlarına rahatlıkla devam edebilirler. Uygulama bölgesinde ısısya bağlı kızarıklık, yanma hissi  ve ödem görülmesi, dövmenin koyulaşması ve kabuklanma normaldir. Bu şikayetler  günler içerisinde ortadan kalkar ve dövme renginde açılma başlar.

Lazerle Dövme Silme Fiyatları;

Lazerle dövme silme uygulamasının fiyatları; uygulamanın yapılacağı bölgeye, dövmenin büyüklüğüne ve kliniklere göre değişkenlik göstermektedir.

Ancak kliniğin hijyenik koşulları, tedaviyi uygulayacak kişinin hekim olması ve bu konudaki uzmanlığı çok daha önemlidir.

 

    Call Now Button