Benlerin Takibi ve Tanısı

Benler deriye rengini veren pigment maddesi melanini üreten melanosit hücrelerinin kümelenmeleriyle ortaya çıkarlar. Melanositlerin DNA’ larında oluşacak hasarlanmalar ‘’melanoma’’ denilen kötü huylu ve hızlı yayılım gösteren deri kanserlerine yol açar.

Genel olarak benler; ortalama 3- 5 mm çapında, sınırları net, yuvarlak, oval, düz ya da kabarık, pembe, deri rengi ya da değişik tonlarda kahverenkli görülebilir. Doğuştan getirdiğimiz özelliğimizle bazen çocukluk döneminde, genellikle de ergenlik döneminde hormonların da etkisiyle ortaya çıkmaya başlarlar, zamanla artış gösterebilirler. Daha ileri yaşlarda da benler çıkabilir.
Ortaya çıkış yaşı ne olursa olsun benlerde oluşabilecek değişimler önemlidir. Displastik nevüs olarak tanımladığımız bazı benlerin kötüye dönüşüm potansiyelleri vardır ve yakından takip edilmelidir.

Özellikle ailesinde deri kanseri olan kişilerde, fazla sayıda beni olanlarda, açık ten rengiaçık göz rengi olanlarda, daha evvel güneş yanığı öyküsü olanlarda, yoğun güneş maruziyeti ve sonrasında ciltte kızarıklıklar yaşayanlarda, güneşin yoğun olduğu ve yeryüzüne dik geldiği coğrafi bölgelerde yaşayanlarda, immün sistemi baskılanmış bireylerde ‘’melanom’’ görülme sıklığı daha yüksektir.
Aynı zamanda güneş ışınlarındaki Ultraviyole (UV) ‘ e yapay olarak maruz kalınan solaryum, bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan PUVA uygulaması cilt kanseri riskini artırabilir.
Dünyada sık görülen kanser türlerinden olan cilt kanserlerinde erken tanı için benlerin takibi bu yüzden çok önemlidir. Cilt kanseri erken dönemde teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir kanser türüdür.

Hangi Benler Tehlikelidir?

 • Asimetrik görünüm
 • Sınırların düzensiz, girintili, çıkıntılı olması
 • Renk düzensizliğinin fazlalığı (açık- koyu alanları birlikte içermesi)
 • Çapı büyüyen benler
 • Eskiden olmayan özelliklerin ortaya çıkması
 • Bu özellikler çıplak gözle sağlıklı bir şekilde görülemeyeceğinden, benlerin dermatolog tarafından ‘dermatoskopi’ dediğimiz ayrıntılı bir bakı ile değerlendirilmesi ve takibi çok önemlidir. Bu sayede değişikler erken dönemde tespit edilebilir, kanser riski taşıyanlar için erken tedavi mümkün olur.

Benleri Aldırmak Zararlı Mıdır?

 • Halk arasında; benler alındığı zaman kanser riski oluşacağına dair yanlış bir inanış vardır, bu yanlış bilgi yüzünden birçok kişi ben aldırmaktan vazgeçer.
 • Benler alınabilir!!! Alınmadan önce yapısı ve riskini belirlemek için mutlaka dermatoskobik muayene yapılmalıdır. Buna göre benin yapısı, kanser riski taşıyıp taşımadığı, nasıl alınabileceği değerlendirilir.
 • Benler değerlendirildikten sonra hastanın ihtiyacına göre belirlenecek doğru tedavilerle benlerden kurtulmak mümkündür.
 • Bu tedaviler, benin büyüklük,sayı ve yerleştiği bölgeye göre değişiklik gösterir;
 • Cerrahi olarak eksizyonun yanı sıra,
 • Plazma ve Lazer gibi cerrahisiz yöntemlerle destruksiyon (silme, buharlaştırma) seçeneklerini içerir. 
  Call Now Button
  Bize Ulaşın
  Bize Ulaşın