Lazerle Akne ve Yara İzi Tedavisi

Akne ve Yara İzlerinin Tedavisi

Yüzümüzde ve vücudumuzda ; geçirdiğimiz cerrahi işlemler, tıbbi tedaviler, kazalar sonucu oluşan kesikler, yanıklar, çarpma ve ezilmeler, jilet (faça) yaralanmaları, derin yerleşimli kistik, nodüler akneler; cilt bütünlüğümüzü bozma derecelerine bağlı olarak cilt yüzeyinde birtakım izlere yol açarlar. İz normal yara iyileşme olayının bir sonucu olarak ortaya çıkar.
İzlerin yapısı; kişinin genetiğine, bölgesine, yaşına, ırkına, cilt tipine, kalınlığı, yaralanmanın özelliğine, yaralanan bölgenin kanlanmasına, genel vücut sağlığı gibi pekçok faktöre bağlı değişiklik gösterir.

İzlerin Görünüşlerine Göre Çeşitleri:

 • Kabarık yara izleri; hipertrofik yara izi, keloidler, jilet izleri
 • Düz yara izleri; ciltte renk değişikliği
 • Atrofik yara izleri (çukurlu yara izleri); akne izleri
 • Kırmızı renkte ve deride hafif çökmeye neden olan izler
 • İcepick izler ; Keskin sınırlı, çivi ile delinmiş gibi görüntü oluşturan izlerdir.
 • Boxcar izler ; Yuvarlak veya oval şekilli, 0.5 mm derinlikte, krater görünümünde izlerdir. İcepick skarlar kadar derin ve sivri çöküntülere neden olmazlar.
 • Rolling izler ; Ciltte dalgalı bir görüntüye neden olan ve 4 mm derinliğe kadar inebilen izlerdir.

Lazer Tedavileri

Fraksiyonel Lazer İle Akne Ve Yara İzi Tedavisi

Cilt yüzeyine belirli bir düzenle lazer ışınları gönderilir ve cilt kontrollü bir şekilde hasarlandırılır. Bu sayede yara iyileştirici mekanizmaları devreye sokar ve doku tamiri başlar. Cilt dokusu yenilendikçe, yeni kolajen yapısı oluştukça izlerin, lekelerin görünümü hafifler, çukurların derinliği ve genişliği azalır,  cilt yüzeyi daha homojen, pürüzsüz bir görünüm kazanır. Cildin yağlanması azalır, gözenekler küçülür, sivilceler kurur ve yeni sivilce çıkışı azalır. Sivilce çıkışının azalması daha sonra yeni izlere yol açacak sivilcelerin önlenmesi demektir

Fraksiyonel lazer sistemi;

 • Sivilce lekeleri ve çukurlarında
 • Ameliyat izlerinde
 • Yanık ve yara izlerinde
 • Doğum sonrası çatlaklarında
 • Faça ve jilet izlerinde
 • Cilt kırışıklıklar ve cilt yenilemede
 • Ameliyatsız yüz germede

Başarıyla kullanılmaktadır.

Fraksiyonel Lazer Uygulaması Hangi Aralıklarla Kaç Seans yapılır?

Akne ve yara izlerinin tedavilerinde fraksiyonel lazer işlemi ; genel olarak ayda 1 kez, ortalama 3- 6 seans olarak yapılır.

Fraksiyonel Lazer Uygulaması Nasıl Yapılır?

İşlem öncesi cilt yüzeyi  lokal anestezik kremle bekletilir, cilt dezenfekte edilerek işleme başlanır.  Hastalar işlem sırasında tolere edilebilir düzeyde hafif bir ağrı ve yanma hissederler.

Fraksiyonel Lazer Uygulamasının Yan Etkisi Var mıdır?

İşlem sonrası ciltte kızarıklık, hafif ödem ve gerginlik hissi olağandır. 3. günden itibaren cilt yüzeyinde mikrokabuklanmalar oluşmaya başlar.

Uygulama Sonrası Ne zaman Günlük Hayata Dönülür?

İşlem sonrası hafif uygulamalarda 3- 5 gün, yoğun tedavi gerektiren problemlerde 5- 7 gün sonra günlük hayata dönüş mümkündür.

Q Switch Lazer İle Akne Ve Yara İzi Tedavisi

Sivilcelerin daha hızlı bir şekilde kontrol altına alınması ve iz bırakmadan iyileşmesi için özellikle iltihaplı sivilcelerde de etkinliği çok yüksek olan Q Switched Nd- YAG  lazerler aknenin lazerle tedavisinde yaygın olarak kullanılırlar.

Q Switch Lazer İle Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Q Switched Nd- YAG  lazerle akne tedavisi özellikle karbon peeling vasıtasıyla yapılmaktadır.

Lazerle sivilce tedavisinde cilde sürülen ve gözeneklerin içine giren karbon parçacıkları lazerle patlatılarak; cildin ve cilt altı dokunun yenilenmesi, sivilcelerin kurutulması, cildin yağlılık oranının düzelmesi ve gözeneklerin küçültülmesi hedeflenir.

Q Switch Lazer  Uygulaması Hangi Aralıklarla Kaç Seans yapılır?

Q Switched Nd- YAG  lazerle akne tedavisi 10 gün aralıklarla 3- 5 seans yapılmaktadır.

Uygulama Sonrası Ne zaman Günlük Hayata Dönülür?

Tedavi sonrası ciltte herhangi bir kızarıklık olmamakta, hastalar normal hayatlarına hemen geri dönebilmektedir. Lazerle sivilce tedavisi sonrasında ciltte de yenilenme olduğundan diğer tedavilerden farklı olarak sivilce çıkma olasılığı oldukça azalmaktadır.

Q Switched Nd- YAG  lazerler alt deri tabakası olan dermiste fibroblast aktivasyonu sağlayarak elastin yapıda ve kolajen miktarında da artış sağladıklarından dolayı; özellikle lekelenme şeklinde olan ve çok derin olmayan izlerin hafifletilmesinde de etkilidir.

IPL Lazer (Yoğun Atımlı Işık) İle Akne Tedavisi

Sivilceler iltihapsız (komedon) ve iltihaplı (papül, püstül, kist, abse) elemanlardan oluşur. İltihaplı sivilce oluşmasında başlıca nedenlerden biri normal deride yağ kanallarında yaşayan P. Acnes bacterisidir. P.acnes bakterisi ‘porfirin’ adı verilen, ışığı emen bir madde üretir.

Sivilceler aktif olduklarında kırmızı renktedirler, söndükten sonra yerlerinde başlangıçta kırmızı renkli izler bırakırlar.

Bir ışık lazeri olan IPL lazer hem izlerin erken dönemindeki kızarıklık görünümünde, hem aktif dönemde bakteri salgılarına (porfirinler) iyileştirici etkisi nedeniyle lazerle akne tedavilerinde tercih edilir.

Fraksiyonel İğneli Radyofrekans (Fractora) İle İz Tedavisi

2 yolla etki gösterir. İlk olarak kullanılan mikroiğneler sayesinde cilt üzerinde kontrollü hasarlar oluşturularak yara iyileşme süreci harekete geçirilir ve cildin yenilenmesi sağlanır. Diğer taraftan cilt altına mikroiğneler aracılığıyla verilen radyofrekans enerjisi ile cilt altında ısı artışı sağlanır. Bu durum hem kolajen liflerin kısalmasına, hem de fibroblast aktivasyonuna bağlı olarak cilt altıda kolajen üretiminin artmasına neden olur. Böylece zamanla cilt  dokusunun yenilenmesi hedeflenir. Fraksiyonel lazer uygulamasından farklı olarak sonrasında ciltte soyulma olmaz ve yaz aylarında da güvenle uygulanabilir.

Plasma Yöntemiyle İz Tedavisi

Havadaki iyonları kullanarak açığa çıkardığı plasma enerjisi sayesinde dokuda germe ve sıkılaşma etkisi yapan bir tedavidir. Kabarık izlerin atışlarla cilt seviyesine inmesi hedeflenirken, çukur şeklindeki izlerin gerilmesi ve küçülmesi hedeflenir.

  Call Now Button
  Bize Ulaşın
  Bize Ulaşın