Toksin Uygulamaları


Toksin uygulaması nedir?

Toksin uygulamaları; kırışıklıkları oluşturan kasları gevşetmek veya güçsüzleştirmek için kas içine enjeksiyon yöntemiyle yapılan bir tedavidir.

Toksin uygulamasının tarihçesi:
Toksin ilk olarak 1960 ların sonlarında nörolojik hastalıkların tedavisi amacıyla incelenmeye başlandı. İlk olarak 1989 da göz kası hastalıklarının, 2000 de servikal distoninin tedavisi için FDA onayı aldı. Göz kası hastalıklarının tedavisi sırasında bir yan etki olarak kaşların arasındaki kırışıklıkların yumuşadığı dikkati çekti.

FDA onayı:
Nisan 2002 de FDA  toksin uygulamasının  kırışıklıkların şiddetini 120 gün süreyle azalttığı konusunda onay verdi.
Toksin uygulaması en popüler cerrahi olmayan kozmetik prosedürdür.

Hangi Tür Kırışıklıklar Tedavi Edilebilir?

Kaşların arasındaki kırışıklıklar, kaz ayağı kırışıklıkları, alın çizgileri ve boyun bantları gibi kas kasılması sonucu oluşan kırışıklıklar  toksin uygulaması ile güvenli ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler. Kırışıklık tedavisinin yanısıra;  koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı terlemesinde, migren tedavisinde, diş gıcırdatmanın (bruksisizm) önlenmesinde, pürtüklü çene yapısının giderilmesi, yüz felcine bağlı yüz asimetrilerinin düzeltilmesi gibi birçok başka endikasyonda da etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Toksin enjeksiyonu için doktorunuza gittiğinizde sizden çeşitli mimik hareketleri yapmanız istenecek       (kaş çatma vb) böylece enjeksiyon için en doğru bölgeler ortaya çıkarılacaktır. Enjeksiyon ince bir iğne ile direkt kas içine yapılır.

Hasta için önemli notlar:
– Prosedürün faydaları ve riskleri hakkında merak ettiklerinizi doktorunuza sorunuz.
– Steril tekniklerin kullanıldığı, herhangi potansiyel bir problem ortaya çıktığında gerekli ekipmanın bulunduğu medikal bir ortamı tercih ediniz.
– İşlemi izleyen ilk birkaç saat içinde alkol almayınız ve dik pozisyonda durunuz.

Toksin enjeksiyonlarının sonuçları:
Sonuçlar birkaç gün içinde ortaya çıkar ve genellikle 4- 6 ay sürer.

İyileşme periyodu:
Uygulama sonrası iyileşme periyodu yoktur. Direkt olarak normal aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Güvenlik ve yan etkiler:
Toksin enjeksiyonu ile ilgili bildirilmiş sistemik komplikasyon mevcut değildir.

Toksin uygulamasına Erken Yaşta Başlamak Sakıncalı mıdır?

Toksin uygulaması özellikle hareketlerin tekrar edilmesi ile oluşan mimik çizgilerinin oluşmasını engellemek için kullanılmaktadır. Erken yaşta başlanmasının faydası vardır. Kasların kasılması ne kadar erken yumuşatılırsa o kadar az kırışıklık oluşmaktadır.

Toksin Zehir midir? Vücuduma Zarar Verir Mi?

Toksin  sanıldığı gibi bir zehir değil, bir ilaçtır. Bölgesel olarak etki etmekte ve dolaşıma geçmemektedir. Farklı hastalıklarda çocuklarda da kullanılmaktadır. Özellikle migren hastalarında sık tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Sonuç olarak doğru kişiye doğru zamanda uygulandığında sakıncası yoktur.

Uygulama Ağrılı Mıdır?

Toksin uygulaması iğne ile uygulanan bir yöntemdir. Ağrı hissi kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Özellikle ilk uygulamalarda ve ağrıya hassas kişilerde uygulama öncesi 15-20 dakika lokal anestezik bir krem uygulanarak ağrı hissi yok edilebilmektedir.

Tedavi Süresi Nedir? 

Tedavi süresi ortalama 15- 20 dakikadır. Öncesinde sürülen krem ile birlikte en fazla 30 dakikayı alan bir işlemdir.

Etkisi Ne Zaman Başlar? 

Toksin uygulamasının etkisi ortalama 3. günde başlamakta ve 15 günde maksimum olmaktadır. Uygulama seansı çıkışı kişinin yüzünde değişiklik gözlenmesi beklenmemektedir. İlk 10 gün içinde zaman zaman simetrik olmayan etkiler görülebilir. Her kas aynı derece etkilenmeyebilir. Ancak 10 günün sonunda karar verilmelidir. Gerekirse uygun eklemeler ve düzeltmeler yapılabilmektedir.

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Uygulamanın etki süresi ortalama 4-6 aydır ancak yapılan her tekrar uygulaması bu süreyi uzatmaktadır.

    Call Now Button