Kollajen Aşısı

Kollajen Aşısı; derideki elastikiyet ve parlaklığın yeniden sağlanması ve kırışıklıkların açılması amacı ile cildin yeniden yapılandırılmasını sağlayan bir uygulamadır.

Total vücut proteinlerinin %30’unu, toplam vücut ağırlığının ise %6’sını oluşturan kollajen insan vücudunda en yaygın olarak bulunan proteindir. Kıkırdağın % 50’si, korneanın % 68’i, derinin %72’si kollajen içerir.

Bunun dışında kaslar, kemikler, kan damarları, sindirim sistemi ve tendonlarda da bulunur. Kollajen, doku ve organları şekillendirerek yapısal güç sağlar.

Kollajen cildimize sağlamlık ve esneklik kazandıran temel yapıtaşıdır.

Vücudumuzun kollajen üretimi, 25-30 lu yaşlardan itibaren yaşlandıkça doğal olarak yavaşlar. Bu sebeple yaşlanma periyodunda cildimizde kırışıklıklar, sarkmalar ve eklem ağrıları meydana gelir. Bununla birlikte yüksek şekerli beslenme tarzı, sigara içme!! ve yoğun güneş maruziyeti gibi diğer çevresel faktörler de kolajen seviyelerinin azalmasına katkıda bulunur.

Genetik bozuklukların (Metabolik hastalıklar: Ehler-Danlos Sendromu, Skorbüt, Osteogenezis imperfekta, Marfan Sendromu = Araknodaktili,  Menkes Hastalığı, Kutis Laksa) dışında, vücudumuzun üretemediği ve mutlaka dışarıdan besinlerle almamız gerek bazı aminoasitlerle birlikte ‘’C’’ vitamini yetersizliklerinde de kollajen üretimi bozulacağından, kollajenin yer aldığı tüm yapılarda da bozulmalar görülebilmektedir.

25 yaşın üzerindeki kişiler her yıl bu değerli proteinin yaklaşık %1.5 kadarını kaybederler ve böylece ilk kırışıklıklar oluşmaya başlar. Yani yaşlanmayla birlikte cildimizin yapıtaşı olan kollajen  hem sayı hem de kalite olarak geriler.

Kollajen aşısı, kozmetik tıbbın ve yaşlanma karşıtı tedavilerin temel taşı olan tip III kollajeni oluşturan fibroblast üretimini uyarır.

Cilt altı dokuya (dermal doku) uygulandığında fibroblastlar uyarılırlar ve yeni kollajen üretimi tetiklenir. Fibroblastların uyarılması hyaluronik asit üretiminin artışını da sağlar.

Kollajen aşısı cildi yeniden yapılandıran ve böylece elastikiyetini ve parlaklığını geri getiren biyoaktif enjekte edilebilir bir formülasyondur. İlk yaşlanma belirtilerine karşı mücadelede oldukça etkin bir uygulamadır. 

Kollajen aşısı kimlere yapılır?

Mevcut yaşlanma sürecini durdurmak için 25 yaşından sonra önlem amaçlı ya da oluşmuş yaşlanma belirtileri ve elastikiyet kaybını gidermek için her yaşta kullanılabilir.

Kollajen aşısı uygulama bölgeleri:

Tüm yüz ve vücutta yenilenme,

Dermis ve bağ dokusunun yenilenmesi,

Cilt elastikiyetinin artırılması,

Cilt yaşlanma belirtilerinin ve kırışıklıklarının azaltılması,

Yara izleri ve akne skarlarının azaltılması,

Yüz, boyun, dekolte ve göğüslerde elastikiyet kaybının düzeltilmesi,

Karın ve kalça sıkılaştırma,

Üst kol ve bacaklarda sıkılaştırma gibi amaçlarla kullanılabilmektedir.

Sonuç olarak cilt ve cilt altı onarılır, yenilenir ve cildin doğal görünümü geri kazandırılır.

UYGULAMA PROSEDÜRÜ:

Kollajen aşısı, cildin durumuna göre 2-4 hafta ara ile 4 seans uygulanır. Uygulama alanına lokal anestezik krem sürülür ve 30-45 dakika beklenir. Sonrasında cilt dezenfekte edilerek ince ve kısa bir mezoterapi iğnesi ile 1-3 cm aralıklar ile cilt içerisine (dermal tabakaya) uygulanır. Uygulama sonrası nazik bir masaj ile yayılması sağlanır. Antibaktariyel krem ve güneş koruyucu sürülerek işlem sonlandırılır.

Uygulama yerinde hafif kızarıklık ve şişlik görülmesi doğaldır. İşlemden sonra günlük hayat dönülebilir. Enjeksiyon yerlerinde kızarıklık, yanma, şişme, kaşınma ve hassasiyet oluşabilir. Bu semptomların hiçbiri tıbbi müdahale gerektirmez. İşlemden birkaç dakika sonra ya da 3-5 gün sonra kendiliğinden kaybolurlar.

KOLLAJEN AŞISI KİMLERE UYGULANAMAZ?

Gebelik ve emzirme döneminde,

İmmün sistem ( bağışıklık sistem) hastalıklarında,

Şeker hastalığı olanlarda,

Keloid ( normalden fazla doku iyileşmesi) oluşma eğiliminde,

Uygulama alanında enfeksiyon olması durumunda,

Kanser tedavisi sırasında,

Aynı seansta lazer tedavileri ile birlikte,

Derin kimyasal peeling sonrasında uygulanmaz.

SONUÇ VE ETKİNLİK:

İlk sonuçlar 7-14 gün sonra ortaya çıkar ve tedavi süresince gelişmeye devam eder. Tedavinin tam etkisini elde etmek için 2 hafta aralıklarla 3-4 seans tercih edilir. Bu süreçten sonra cildin yoğunluğu ve elastikiyetinde görünür farklılıklar oluşur. Etkinlik 12-18 ay boyunca devam eder. Bazı kişilerde hatırlatma seansları (3-6 ayda bir) gerekebilmektedir.

Tedavinin tam etkisi ( cilt gerginliği, cildin yoğunluğu, gevşek cildin kalınlaşması ve ince çizgilerin dolması) tedavinin tamamlanmasından sonraki 4 hafta içinde elde edilir.

 

 

    Call Now Button