Blog

Saçlarımız Önemli

Kadın- erkek herkes sağlıklı, parlak, gür ve hacimli saçlara sahip olmak ister.

Özellikle yaz ayları sonrasında, yaz boyunca maruz kalınan tuzlu deniz suyu, güneş ışınları, klorlu havuz suları ve havuzlardaki kimyasal dezenfektanlar ve kum bu dönemdeki yıpranmanın en önemli sebeplerindendir. Havadaki sıcak- soğuk değişimlerin yaşandığı mevsimsel  geçiş dönemleri, boya, perma, fön gibi saçı yıpratıcı işlemler ve kimyasal içerikli saç bakım ürünleri saçlarda nem ve parlaklık kaybına yol açarlar. Tüm bunların yanı sıra düzensiz beslenme, uyku bozuklukları, yoğun iş temposu ve stres saçların sağlıklı uzamasını engeller. Anemi (kansızlık), uzun süreli açlık ve bilinçsiz diyetlerin yol açtığı protein, vitamin, eser elementler dediğimiz çinko, selenyum, magnezyum, vit B12 eksiklikleri, polikistik over hastalığı (PCOS), hipotiroidi, hashıomato hastalığı gibi tiroid hastalıklarının yol açtığı hormonal bozukluklar , kullanılan bazı ilaçlar ve yaşlanma saç sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Saç Mezoterapisi ve İle Sağlıklı ve Daha Parlak Saçlar Mümkün!!!

Saça zarar veren ve saçın uzamasını engelleyen tüm bu sorunlarla başa çıkabilmek mümkün. Ancak öncelikle saç dökülmesinin altında yatan bir hastalık olup olmadığının araştırılması ve eğer varsa bu nedene yönelik bir tedavinin uygulanması gerekli. Eğer herhangi bir hastalık yada tetikleyici faktör yoksa tedaviye ek olarak saç dökülmesini durdurmak ve canlılığı sağlamak için saç mezoterapisi ve gibi yöntemler tercih edilebilir. Bu uygulamalar sayesinde saç hücre metabolizması uyarılabilir ve saçlardaki doku canlılığı yeniden kazanılabilir. Yaş ve cinsiyet farkı gözetmeyen bu tedavi yöntemleri ile saç kökleri beslenerek sağlıklı saç derisi ve saç yapısı elde edilebilir.  Bu tarz uygulamalar özellikle boya, fön, perma yada diğer kimyasallardan sonra hasar görmüş saçlarda, androgenetik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi)de, doğum sonrası yaşanan saç dökülmelerinde ve mevsimsel dökülmelerde oldukça yararlı olmakta.

Diğer taraftan saç ve beden sağlığının bir bütün olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye mutlaka özen gösterilmelidir. Çünkü saçlar köklerinden ve kan yoluyla beslenir. Bu sebeple vitaminden zengin meyve ve sebzeler, protein kaynaklarından zengin bir beslenme alışkanlığı edinilmeli, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı, uyku düzenine dikkat edilmeli ve stresten uzak durulmalıdır.

Mezoterapi

Bu yöntem aslında 1950 li yıllardan beri kullanılmakta. Yöntem cildin mezoderm denilen orta tabakasına çok ince iğnelerle istenilen maddelerin ulaştırılması esasına dayanıyor. Mezoterapi cilt gençleştirme, sellülit ve leke tedavisi gibi pek çok alanda kullanıldığı gibi saç dökülmelerinde de yüz güldürücü sonuçlar veren bir işlem. Saç mezoterapisinde normal saç gelişimi için gerekli olan vitamin, mineral, eser element, aminoasit, enzim ve koenzimleri  içeren, damar genişlemesi yaparak kan dolaşımını  arttıran ve dökülmeye sebep olan maddelerin oluşmasını engelleyen ilaçlar tek başına yada beraber olarak kullanılıyor. Burada amaç saç köklerinin beslenmesini, dolaşımın artmasını, saçların anajen faz denilen uzama döneminin arttırılmasını sağlamak ve saçlardaki yıkım sürecini yavaşlatmak.

Uygulama esnasında kullanılacak madde mikroenjeksiyonlar şeklinde cilde verilir. Böylece ilaç doğrudan hedef dokuya ulaşmış olur. Bu hem sonuca kısa sürede ulaşmayı sağlar hem de sistemik yan etkilerden korunulmuş olur.  Mezoterapi uygulaması hekim tarafından yapılmalıdır. Uygulamanın sıklığı ve içeriği kişisel farklılıklarla değişebilir, ancak saçların aktif olarak döküldüğü dönemde atak tedavisi olarak ilk 4 hafta haftada 1 kez yapılır. Daha sonra aralıklar uzatılarak 10- 12 seanslık bir tedavi kürü planlanabilir. İlerleyen dönemlerde koruyucu tedavi  seansları düzenlenebilir. Seanslar ortalama 15 dakika sürer ve uygulama sonrası normal hayata devam edilebilir.

Kendi Kanınızdan Gelen Şifa:

Vücuttaki hasarlı damarları, dokuları onaran ve büyüme faktörleri  içeren trombosit hücrelerinin kullanıldığı bir tedavi  yöntemi. Bu uygulama için kullanılacak ürün; kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir santrifüj işleminden geçmesi  ve bileşenlerine ayrılmasıyla elde ediliyor. Daha sonra trombosit açısından zengin olan kısım aynı kişinin istenilen bölgesine enjeksiyon yoluyla geri veriliyor.  Trombosit  hücreleri içerdikleri büyüme uyarıcı ve onarıcı faktörler nedeniyle doku iyileştirilmesinde çok önemli  role sahipler. uygulamasında o bölgeye normal kan dolaşımı ile gelenden 9- 10 kat fazla yoğunlukta trombosit hücresi deriye enjekte ediliyor. Bu sayede o bölgedeki deri uyarılıyor ve aktifleşerek dokular yenileniyor.

Etkisi Hemen Başlıyor!

Bu yöntem saçlı deriye uygulandığında dokuda hemen gelişim bekleniyor. Hasar gören ve zayıflayan saç folliküllerinin onarılması ve yeni, daha güçlü saçların çıkması sağlanıyor. uygulaması da mezoterapide olduğu gibi ince iğnelerle deriye enjeksiyon şeklinde, ortalama 2- 4 hafta aralarla 3 ya da 4 seans olarak uygulanıyor.

Heriki yöntemde de öncelikle beklenen;  saç dökülmesinin durması.  Bunu takip eden süreçte saç hacmi ve kalitesinde artış görülüyor. Birçok durumda iki yöntem kombine yada dönüşümlü olarak kullanılıyor ve daha etkili ve kalıcı sonuçlar elde edilebiliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Call Now Button