Blog

Sonbahar: Cildimizi Yenileme Zamanı

Güneşli güzel yaz günlerinin sona erdiği ve yavaş yavaş soğuk kış aylarına doğru gittiğimiz şu günler, yaz mevsiminde yıpranan cildimizi onarmak ve kışa hazırlamak için en uygun zaman.

İşte size cildinizi sonbaharda yenilemek için Top 10 öneri:

*Temizle. Yazın sıcak ve rutubetli ortamları, ter ve yağ bezlerinin aşırı çalışması, yoğun nemlendirici ve güneş koruyucu ürün kullanımı gibi nedenlerle gözeneklerimiz dolar, ölü cilt hücreleri birikir. Cildinize uygun bir temizleyici kullanın. Gerekiyorsa profesyonel yardım alın. Cilt bakımları ve kimyasal peelingler bunun için harika seçenekler.

*Nemlendir.  Güneş, kum, deniz, sık duş alma vb. nedeniyle kuruyan cildinizi nemlendirin. Cilt tipinize uygun, hücresel onarım sağlayan, cilt bariyerini güçlendiren, ultraviyole ışınlarından koruyucu içeren nemlendiriciler kullanın. İyi nemlendirilmiş bir cilt kırışıklık ve leke oluşumuna karşı daha dirençlidir. Cildi derinlemesine nemlendiren mezolifting, somon DNA, hyaluronik asit içerikli enjeksiyon yöntemlerinden faydalanabilirsiniz (nam-ı diğer; nem aşısı)

*Antioksidan destek. Ultraviyole ışınların, sigara, stres, hava kirliliği gibi etkenlerin cilde verdiği zararları en aza indirgemek ve yenilerinden korumak amaçlı, A, C, E vitaminleri, resveratrol, koenzim Q 10, alfa lipoik asit, selenyum içerikli serumlar kullanabilir, bunları içeren besin kaynaklarını daha fazla tüketebilirsiniz. Böylece dış etkenlerden yıpranan cildinizi onarabilir, ton farklılıklarını eşitleyebilirsiniz.

*Bol su iç. Cildinizin nem ihtiyacını desteklemek, vücutta ve tabiki ciltte biriken toksinleri atmanın en etkin yolu bol su tüketmektir.

*Sigarayı bırak. Cildi yaşlandıran, kan akımını azaltarak cildin beslenmesini azaltan, nem ve yağ dengesini bozan, cildin rengini değiştirerek mat ve cansız hale getiren sigarayı hayatınızdan çıkarın.

*Alkol, gazlı ve aşırı miktarda kafeinli içecek tüketme.

*Beslenmeye dikkat…Yeterli, dengeli ve doğal beslenin. İyi bir cilde sahip olmak için yeterli vitamin ve mineral içeren, koyu yeşil, kırmızı, turuncu renk sebze ve meyve ağırlıklı beslenin. Meyve ve sebzelerin renginden sorumlu pek çok madde güçlü antioksidanlardır. Gerekiyorsa antioksidan, vitamin ve mineral destekleri kullanabilirsiniz.

*Şekerden uzak dur. Şeker tüketmekten kaçının. Çünkü beyaz yani rafine şeker, ciltte tıpkı çevresel kirlilikler sonucu oluşan serbest radikaller gibi glikan dediğimiz cildimizin kolajen ve elastik liflerine zarar vererek yaşlanma sürecini hızlandıran maddeler oluşturur.

*Vücut ağırlığınızı kontrol altında tutun. Aşırı kilo alıp vermeyin. Sık ve sağlıksız yapılan zayıflama diyetleri deride gevşeme ve sarkmalara, aşırı şişmanlama da deride aşırı gerilme ile elastik lif yapısında bozulmalara neden olur.

*Hayata gülümseyin tabiki…. Gülümsemek sizi iyi gösteren, en ucuz, en hızlı ve en kolay yoldur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Call Now Button