Blog

Yüzünüzdeki Kılcal Damarlar ve Lekeler İçin Yeni Nesil Fototerapiler İyi Bir Seçenektir

Kronolojik yaşlanma ve maruz kaldığımız içsel (genetik yatkınlık, hormonal değişiklikler, ilaç kullanımı, KC hastalıkları, gebelik vb) ve çevresel etkenler (güneş, sigara, stres, hava kirliliği, kötü beslenme vb) zamanla cildimizde kahve- beyaz renkte lekelenmelerle oluşan ton farklılıklarına, düzensiz şekilli kahverenkli lekelere, çillere, ciltte kızarıklıklara ve kılcal damar genişlemelerine yol açar.

Pigmente ve vasküler (damarsal) lezyonları olan ciltlerin tedavisinde; bunların oluşumuna sebep olan faktörlerden en azından önlenebilir olanlarından korunma yöntemlerini öğrenmek, probleme yönelik uygun cilt bakım ürünlerini kullanmak önemli basamaklardır.

Peki varolan problemlerin tedavisinde hangi yöntemleri kullanabiliriz???

 Lekeye Spesifik Lazerler:

Pigmente lezyonların tedavisinde en çok kullanılan cihazlardır. Uygulama ile renk maddesi enerjiyi emer ve ısınır. Renk maddesini içeren hücreler (yani melanositler ve keratinositler) yırtılır ve içeriğindeki pigment (renk) maddesi lenfatik dolaşım ve ciltteki temizleyici çöpçü hücreler tarafından ortamdan uzaklaştırılır.

Deri Soyucu (Resurfacing) Lazerler:

Bu lazerler primer olarak kolajenin yeniden yapılandırılmasındaki etkilerinden dolayı kırışıklık ve izlerde kullanılsa da pigmente lezyonların tedavisinde de kullanılabilirler. Deri bu lazerlerle yakıldığında derideki su enerjiyi emer ve ısınır. Epidermal ve dermal dokular bu tahribatla uzaklaştırılırken, birlikte pigmentli lezyonlar da uzaklaştırılmış olur. Uygulama yapılan alandaki melanin dediğimiz pigment maddesi epidermal ve dermal yıkıntı ile ortamdan uzaklaştırılır, böylece istenmeyen renklenme de azalır.

Yoğun Darbeli Işık Veren Yeni Nesil Fototerapiler;

Pigmente ve vasküler (damarsal) lezyonları olan ciltlerin tedavisi için kullanılır, heriki problemi aynı seansta, aynı uygulama ile tedavi imkanı sağlar ve aynı zamanda cilt kalitesini de artırır. Tedavi seçenekleri cilt tiplerine göre problemin derinliğine göre değişir. Bu yöntemin özellikleri şunlardır.

  • Maksimum güç çıkışı ile en etkili damar ve pigmentasyon tedavisi sağlar.
  • Yüksek güç çıkışı, hız ve tekrar oranıyla uygulama süresini kısaltır.
  • Safir soğutma başlığı ile neredeyse acısızdır.
  • Tüm parametrelerde hızlı darbe tekrar oranı ile geniş alan hızlı tedavi olanağı sağlar.

Hangi Problemlerin Çözümünde Kullanılır?

Yoğun darbeli ışık sistemi olan IPL ile şu problemlerin çözümü sağlanır:

  • Yaşlılık lekeleri (kırmızı/kahverengi pigmentasyonlar),
  • Güneş lekeleri, çiller, melasma
  • Vasküler lezyonlar (kılcal damar genişlemeleri, kızarıklık, rozasea, kuperoz, kırmızı yüz, doğumsal damarsal lekeler)

Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Bu yöntem vücudun tüm bölgelerinde kullanılabilir. Genel olarak güneşe maruz kalan bölgeler, yüz, boyun, dekolte, bacaklar, eller ve kollar gibi.

Uygulama Öncesi Nelere Dikkat Edilir?

Tedaviden 1 ay önce direkt güneş temasından ve kimyasal bronzlaştırıcılar ile bronzlaşmaktan kaçınılmalıdır.

Tedavi Esnasında ve Sonrası Neler İle Karşılaşışır?

Tedavi esnasında parlak bir flaş ışığı ve atış lastik çarpması şeklinde hissedilir. Uygulamadan sonra kızarıklık ve sıcaklık hissi hissedilmesi gayet normaldir ve bir saat içerisinde azalır. Uygulamadan 24-48 saat sonra koyulaşmış pigmentli noktalar görebilirsiniz, bir hafta içerisinde bu lekeler dökülecektir, cilt renk tonu eşitlenecektir. Vasküler lezyon tedavileri sonrası, damarlar beyazlaşabilir ya da kaybolabilir ya da birkaç gün sonra renk değiştirerek yok olur.

Kaç Seans Uygulanır?

Tek seans ile gayet başarılı sonuçlar alınır fakat en iyi sonuçlar birkaç tedavi sonrası ortaya çıkar. Tedavi takvimi cilt hasarına, tedavi tipine (güneş hasarı, vasküler vb.) ve enerji ayarlarına göre farklılık gösterir.

Sonuçlar Ne Zaman Ortaya Çıkar?

İlk seans sonrası güneş hasarları ve cilt lekelerinde birkaç gün sonra hemen sonuçlar görülebilir. Birden fazla yüz uygulaması sonrası daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Bacak damarları, örümcek damarlar gibi vasküler uygulamalar sonrası hemen ya da 2 haftaya kadar sonuç alınabilir.

Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?

Hastaların çoğu herhangi bir yan etki ile karşılaşmamaktadır ve cilt reaksiyonları birkaç saat sonra kaybolmaktadır. Fakat hastalar tedaviden hemen sonra güneşe karşı hassasiyet hissedebilir. Direk güneş ışığına maruz kalmaktan ve bronzlaşmaktan kaçınılmalıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Call Now Button